Bir Mini Rusya Savaş Tarafından Sıkılıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
TIRASPOL, TRANSNISTRIA – Arkada SSCB kafeteryasında, Sovyetler Birliği hiç çökmemiş gibi.

Kapıda ziyaretçileri Lenin’in büstleri karşılıyor. Duvarda kırmızı çekiç ve orak bayrakları asılı. Büyük plastik Sovyet döneminden kalma telefonlar, geleneksel pancar çorbası ve topaklar halinde Stolichnaya patates salatasının yanında, masaların üzerinde duruyor.

Bu kafe ve Moldova ve Ukrayna arasında sıkışmış Rusya destekli bir ayrılıkçı cumhuriyet olan tüm Transdinyester bölgesi, Sovyet temalı bir vintage dükkanı gibi hissediyor. Kafe kasıtlı olarak kitschy olabilir, ancak yine de uzun süredir devam eden bir dönem için gerçek bir nostalji ve Rusya için derin bir takdir anlamına geliyor.

Restoranın sahibi Igor Martiniuc, “Rusya bizim için ağabey gibi oldu” dedi.

Birkaç hafta öncesine kadar “hayat güzeldi” diyordu.


Otuz yıl boyunca, bu ilgi çekici, nadiren ziyaret edilen ayrılıkçı bölge, Moskova’nın etki alanının güneybatı ucunda, kendi kendini cumhuriyet ilan eden Rusya’nın küçük dostu olarak sessizce varlığını sürdürdü. Rusya, Transdinyester’in ayrılıkçı bir savaşta savaşmasına ve Moldova’dan ayrılmasına yardım etti ve Rusya’nın kendisinden yüzlerce mil uzakta, esasen bir mini Rusya olan, Moskova yanlısı bir Rusça konuşan ada yarattı.

Ancak şimdi, Rusya’nın himayesinden ve korumasından yıllarca muazzam şekilde yararlanmasına rağmen, Transdinyesterliler Rusya’nın Ukrayna ile savaşının bir parçası olmak istemiyorlar.

Bay Martiniuc, “Buradaki çoğu insan kendilerini ve işlerini korumak istiyor” dedi. “Karışmak istemiyorlar.”


Mihailovsckaya Edita, 19, Tiraspol’daki Back in SSCB kafede garsonluk yapıyor.
Kafedeki hatıralar Sovyet dönemini çağrıştırıyor.

Geçen ay boyunca, Rusya’nın aslında savaşta Transdinyester’i yutmaya ve Batı’da korku ve belirsizlik ekmeye çalıştığına dair işaretler var. Bir Rus generali, Moskova birliklerinin, ezilen Transdinyesterlileri kurtarmak için Karadeniz kıyılarına hücum edebileceğini öne sürdü. Batılı yetkililer, Rusya’nın yakın zamanda bunu yapacak askeri yeteneğe sahip olmadığını söylese de, bu, savaşın Avrupa Birliği’ne daha da yakınlaşması hayaletini hemen gündeme getirdi.


Ukrayna güçleri sınıra takviye sevk etti. Ardından, birkaç gün sonra, bir dizi gizemli bombalama Transdinyester’i sarstı ve yılan şeklindeki toprak şeridini kırmızı alarma geçirdi.


Ancak Rusya, Transdinyester ile olan yakın ilişkisini kendi yararına kullanmayı gerçekten umuyorsa, yanlış hesaplamış olabilir – aynı şekilde, askerlerinin Ukrayna’da hoş karşılanacağını varsaydığı gibi. Transdinyester makamları şimdi öfkeyle Rusya ile uzun süredir devam eden dostluklarının sınırlarının olduğunu göstermeye çalışıyorlar.

Transdinyester Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Paul Galtsev, ilginç, üç katlı bir taş evde bulunan “Savaşa girme planımız yok” dedi. Agresif bir plan yapmadık, taktik saldırı hazırlığı yapmadık, Moskova’dan daha fazla asker talebinde bulunmadık.”

“Biz küçük ve huzurluyuz” dedi. “Kimseyle, özellikle de Ukrayna ile savaşa girmek istemiyoruz.”

Transdinyester kendi sistemini takip ederken taraf seçmekten kaçınmayı başarmıştır. Halen teknik olarak Moldova’nın bir parçasıdır, ancak Moldova hükümetinin kontrolü dışındadır. Kendi parasını (Transdinyester rublesi) basıyor, kendi bayrağını dalgalandırıyor, kendi marşını söylüyor ve yaklaşık 300.000 kişiyi destekleyen bir endüstriyel ekonomiyi yönetiyor.

Tiraspol’ün merkezinde arabalarını parlatırken yüksek sesle müzik dinleyen bir grup arkadaş.
Tiraspol’da bir süpermarket. Şerif, hükümet tarafından kontrol edilen mağaza tekelinin bir parçasıdır.

Tüm bunları, Moskova’daki velinimetlerinden aldığı milyarlarca dolarlık sübvansiyonlar sayesinde yapıyor ve karşılığında Avrupa Birliği’nin sınırında en az 1.500 askeri üslendiği stratejik bir yerleşim bölgesi elde ediyor.

Rusya, Şubat ayında Ukrayna’yı işgal edene kadar, dünya bu birlikleri çoğunlukla unutmuştu. Şimdi onların varlığı yeni bir boyut kazanıyor.

New York Times gazetecileri, gizemli patlamaların ilk dalgasının ardından bu ay bir haber ziyareti sırasında başkent Tiraspol’de yeni kum torbası pozisyonları gördüler. Çocuksu Rus askerleri, parıldayan Kalaşnikoflar eşliğinde ikişerli ve üçerli takımlar halinde şehrin büyük bulvarlarında yürüyorlardı.

Transdinyester’de hakim olan Rus medya balonu, patlamalardan Ukraynalı sabotajcıları sorumlu tuttu. Ancak dış analistler, Rusya’nın doğu Ukrayna’nın Donbas bölgesinde kullandığı taktiğin hemen hemen aynısı olan yerel bağlılıkları sağlamlaştırmaya çalışan Rus sabotajcılarının eseri olduğuna inanıyor.

Patlamalar küçüktü ve kimseye zarar vermedi. Ama çok daha büyük bir tane olabilir. Transdinyester’in ucunda, Ukrayna sınırında, Avrupa’nın en büyük silah stoklarından biri olan Cobasna mühimmat deposu bulunuyor.


Yüzlerce Rus askeri tarafından korunan Sovyet döneminden kalma bir kalıntı olan Cobasna, 44 milyon liralık şaşırtıcı bir mermi, el bombası, roket ve top mermisine sahip. Envanterin bir kısmı 60 yıldan daha eski ve kimse ne tür bir formda olduğunu bilmiyor. Bazı silah uzmanları Cobasna vurulursa ve tüm stok havaya uçarsa patlamanın Hiroşima bombasının boyutuyla rekabet edebileceği konusunda uyardı. .

Tiraspol merkezinde sakinleri. Ukrayna’daki düşmanlıklar, sınırın ötesine taşacağından endişe ediyor.
Birçok Transdinyester, Rusya ve Ukrayna arasında seçim yapmak istemediklerini söylüyor.

Transdinyester’in seçkinleri ustaca bu bölgenin olağandışı statüsünü oynuyor, fabrikalarına güç sağlamak için Rusya’dan ucuz gaz alıyor, Ukrayna suç şebekelerinin yardımıyla Ukrayna’dan mal kaçırıyor ve Avrupa Birliği’ne yasal olarak mal ihraç etmek için Moldova gümrük kanallarını kullanıyorlardı.

Ancak Ukrayna limanlarının kapanmasıyla mal ve ziyaretçi akışı azaldı. Geçen gün, Back in the SSCB kafeteryası çoğunlukla boştu. Birçok Transdinyester, Rusya ve Ukrayna arasında seçim yapmak istemediklerini söyledi. İkisi de tarihlerinin bir parçası.

1920’lerde Sovyet makamları, Rusya’nın nüfuz alanını doğuda ve Rumence konuşulan bölgeleri batıda geleneksel olarak ayıran büyük bir su yolu olan Dinyester Nehri’nin doğu kıyıları boyunca Ukrayna topraklarından özerk bir bölge oluşturdu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Naziler ve onların Rumen müttefikleri işgal ederek yüz binlerce, özellikle de Yahudileri katlettiler. Sovyet güçleri sonunda onları kovdu ve Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ni kurdu. Ama cumhuriyeti eşit şekilde geliştirmediler; Transdinyester olacak bölge olan Rusça konuşulan bölgelerde devasa fabrikalar ve enerji santralleri inşa ettiler.


Sovyet cumhuriyetlerinde Rus egemenliğindeki yerleşim bölgeleri yaratmaya yönelik daha büyük bir stratejinin parçasıydı; Ruslar bunu Güney Osetya, Gürcistan ve Ukrayna’daki Donbas’ta da yaptı. Bu alanların her ikisi de sonunda kan dökülerek patladı.

1990’da Transdinyesterliler, Moldova’nın birçoğunun hala Nazizm ile ilişkili olan Romanya’ya çok yakın olduğunu hissettiler. Böylece bağımsızlık ilan ettiler ve iki yıl sonra Rus birliklerinin yardımıyla Moldova’ya karşı ayrılıkçı savaşlarını kazandılar.

Hiçbir Birleşmiş Milletler üyesi devlet, Rusya bile, Transdinyester’in bağımsızlığını tanımadı, ancak Rus birlikleri asla ayrılmadı.

Askeri analistler, Transdinyester’de Kremlin’in “barış gücü” dediği en az 1.500 askerin yanı sıra yedekler de dahil olmak üzere 3.000 ila 12.000 Transdinyester askeri olduğunu söyledi. Silahları hafif – birkaç zırhlı kamyon, çalışan helikopter yok, bazı eski toplar – neredeyse işgal gücü değil.

Transdinyester güvenlik güçleri Tiraspol’ün merkezindeki bir parkta devriye geziyor.
Tiraspol’un hemen dışında bir Rus askeri aracı.

Transdinyester siyaset bilimci ve muhalefet politikacısı Anatoly Dirun, “Rusya’nın bunu Ukrayna’ya karşı kullanmaya çalışması aptallık olurdu ve Ukraynalılar bunu biliyor” dedi.


Ukrayna ve Rusya’nın Transdinyester’e yönelik tehdidi kendi farklı nedenlerle pompaladıklarını söyledi.


Rusya-Ukrayna Savaşı: Önemli Gelişmeler

Kart 1 / 4


İki ülke NATO’ya daha yakın. İsveç ve Finlandiya’dan dışişleri bakanları, ittifaka katılma olasılığını görüşmek üzere NATO’daki mevkidaşlarıyla bir araya gelecekler. Görünen misilleme olarak Rusya, bir NATO genişlemesinin kendi ulusal güvenliğine tehdit oluşturacağını söyledikten sonra Finlandiya’ya elektrik ihracatını durdurdu.


Olası bir spoiler? Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’i NATO’ya kabul etme konusunda isteksiz olacağını önermesinden bir gün sonra, liderin bir sözcüsü ülkenin iki ülkenin ittifaka potansiyel üyeliğini engellemeye değil, aksine bunu sağlamaya çalıştığını söyledi. tüm üyelerin güvenlik endişeleri dikkate alınır.


Yerde. Rusya’nın doğu Ukrayna’daki askeri saldırısı durmaya devam ediyor ve Ukraynalılar kuzeydoğudaki Harkov şehri çevresinde saldırıya geçiyor. Ukrayna savunma bakanı, savaşın “son derece zorlu haftalar” ile “yeni, uzun bir aşamaya” girdiği konusunda uyardı.


Savaş suçu davası. Ukrayna adli makamları, bir sivili kurşunlamakla suçlanan bir Rus askeri hakkında dava açtı. Bu, bir Rus servis üyesi tarafından şüpheli bir savaş suçunu içeren ilk davadır; kurban, Ukrayna’nın Sumy bölgesindeki bir köyde bisiklete binen 62 yaşında bir adamdı.


Rusya, Ukrayna birliklerini doğudaki savaştan uzaklaştırmaya çalışıyor. Ve Ukrayna, Batı’nın daha fazla silah göndermesi için yayılan bir savaşın resmini çizmeye çalışıyor.

“Bunların hepsi gürültü,” dedi Bay Dirun.

O ve diğerleri, uçakların Ukrayna veya Avrupa hava sahasını geçmek zorunda kalacağı ve onları vurulma riskiyle karşı karşıya bırakacağı için Rusya istese bile Transdinyester’e takviye kuvvetlerini kolayca gönderemeyeceğini söyledi.

Ancak ucuz Rus gazının akışı durmadı ve Transdinyester fabrikalarının rekabetçi fiyatlarla ayakkabı, tekstil ve çelik çubuk üretmesine izin verdi. Rusya bunu sübvanse ediyor çünkü Transdinyester, özellikle Avrupa Birliği’ne katılmak isteyen ancak diğer konuların yanı sıra topraklarında Rus birlikleriyle çok daha az çekici olan Moldova üzerinde güçlü bir jeopolitik kaldıraç görevi görüyor.

Eski bir Moldova hükümet yetkilisi olan Alexandru Flenchea, “Transdinyester ekonomik modeli iki şeye dayanıyor: ücretsiz Rus gazı ve kaçakçılık” dedi.

Sonuçlar ekranda. Tiraspol iyi görünüyor. Parklar kalabalık, bulvarlar neredeyse çok geniş ve hatta bir hokey pisti bile var. Rus oyuncakları oyuncakçılarda satılıyor, arabaların kaportalarından Rus bayrakları dalgalanıyor ve her yerde Rusça konuşuluyor.

Transdinyester’in başkenti bakımlı ve ekonomisi ucuz Rus gazından yararlanıyor.
Transdinyester’i Moldova’nın hükümet kontrolündeki bölgesinden ayıran Tiraspol’deki Dinyester Nehri.

Ancak tüm bunların arkasında bazı Transdinyesterliler, sinsi bir Rus eli olduğunu söylüyor. Ekonomi, Kremlin yanlısı seçkinler tarafından sıkı bir şekilde kontrol ediliyor ve pek çok insana hizmet etmiyor. Sayısız genç iş için Avrupa’ya gitti. Yakınlarda savaş devam ederken, daha fazlası kaçıyor.

İnsan hakları grupları, Transdinyester’in de daha baskıcı hale geldiğini ve yetkililerin eleştirmenleri taciz edip tutukladığını söylüyor.

Misilleme korkusuyla tam adını açıklamak istemeyen Rina adlı genç bir kadın, “Konuşma özgürlüğü veya düşünce özgürlüğü yok” dedi. “Bir hapishanede yaşıyormuş gibi hissetmeni sağlıyor. Ya da dışında bir ejderha olan bir kulede.”

Yine de, yakın zamanda görüşülen Transdinyesterlilerin çoğu, Transdinyester kimlikleriyle ve Rusya yanlısı olmakla gurur duyuyor gibiydiler, ama öyle değil.

Geçenlerde bir akşam Tiraspol’deki bir sinemada “Doctor Strange in the Multiverse of Madness”ı izlemeye giden kullanıcı deneyimi tasarımcısı Edward Volsky, “Bence dış dünya bizim hakkımızda yanlış izlenime sahip” dedi. “Seninle aynı kıyafetlere ve aynı cihazlara sahibiz. Biz çağdaşız. Sadece etrafa bak.”

Önünde genç bir çift, gün ışığının azaldığı bir kaldırım kafesinde oturmuş hamburger yiyip bira içiyordu. Yakınlarda, çocuklar patenle dönüyordu.


Belki de sivilceli hücre servisiydi. Belki de bir Sovyet yerleşim bölgesindeki yaşamla ilgiliydi. Ancak o gün Tiraspol’deki birçok insan telefonlarına daha az bağlı görünüyordu ve kum torbalarına ve kontrol noktalarına rağmen yabancılara karşı alışılmadık şekilde dost canlısı görünüyordu.

Mükemmel İngilizce konuşan Bay Volsky, savaşı başlatmakla kimi suçladığı sorulduğunda, “Bugünlerde savaş sorunları çözmenin yolu değil. Ben orada değildim. Onları yargılayamam.”

Ancak, “Rusya bizim için çok şey yaptı” diye ekledi.

Transdinyester ve Moldova arasındaki sınır.
 
Üst