Bir Ailenin Sırlarını Ortaya Çıkaran Anı. Ve bir Cemiyetin.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
AİLE GRANDE,tarafından Camille Kouchner
Adriana Hunter tarafından çevrildi


Ensest hakkında ne grotesk ne de ürkütücü bir kitap yazmak zordur, hatta söz konusu aile ünlü, zengin ve güçlü olduğunda daha da zordur. Camille Kouchner’in anıları, onun acımasız portresi için Fransa’da bir sansasyon yarattı. havyar , ayrı bir ideolojik mirasa sahip sosyolojik bir sınıf. Röntgencilikten uzak ve zarif bir şekilde yazılmış “The Familia Grande” aynı zamanda sanatsal bir başarıdır.

Kitap, Kouchner’in üvey babası siyaset bilimci Olivier Duhamel ve ikiz kardeşi arasındaki ilişkiyi belgeliyor. Kitabın yayınlanması üzerine, Duhamel suçunu çabucak kabul etti. Zamanaşımı süresi dolmamış olsaydı, hakkında dava açılacaktı.

Ancak “The Familia Grande” ensestten çok Mayıs 1968, bir kız ve anne arasındaki ilişki ve bir ailenin yıkımı hakkındadır. Ünlü bir aileydi: Camille Kouchner, kendisi de saygın bir avukattır. Annesi Évelyne Pisier, Fidel Castro ile ilişkisi olan öncü bir feministti; teyzesi Marie-France Pisier, Fransız Yeni Dalga sinemasının gözdesiydi. Babası Bernard Kouchner, Sınır Tanımayan Doktorlar’ın kurucu ortağı olan ve birçok Fransız hükümetinde kıdemli bakan olarak görev yapan tanınmış bir insani yardım kuruluşudur. Üvey babası Duhamel ise bir politikacı, anayasa hukuku profesörü ve Fransa’nın en tanınmış medya figürlerinden biriydi.

Kitap annesinin ölümüyle başlıyor. Yazar, Pisier kardeşler Évelyne ve Marie-France’ın “şaşırtıcı cinsel kibirli” kadınlar olduğunu söylüyor. Évelyne, kızlarına çimenlere işemeyi öğretir; kelimelerle, kelime oyunlarıyla, Freudyen sürçmelerle oynuyor. Evcilikten nefret ediyor. Her ikisi de Simone de Beauvoir’ı keşfeden ve evliliğinden kaçarak “burjuva geleneklerine göre bir roket” koyan anneleri Paula’ya hürmet eder.


Mayıs 1968’deki öğrenci protestoları, yaptıkları her şeyi bilgilendiriyor. Fransız öğrenciler tarafından düzenlenen bu protestolar hızla akademinin ötesine yayıldı. Protestocular kapitalizme, tüketimciliğe ve emperyalizme karşı çıktılar. Paris sloganlarla çalkalandı. Ancak hareketin gerçek enerjisi, tartışmasız birincil gündeminden türetildi: cinsel özgürleşme. Uygulamada, Fransa kültürel olarak muhafazakar, Katolik, boğucu, hiyerarşik ve otoriterdi. Eşcinsellik bir akıl hastalığı ve boşanma bir tabu olarak kabul edildi. Pek çok protestocu, cinsel arzunun kontrolünün bir tahakküm aracı olduğuna ve aslında bir saldırganlık ve açgözlülük kaynağı olduğuna inanıyordu. Fransız Komünist Partisi, grevdeki işçilere sempati duydu, ancak öğrencileri burjuva embesiller olarak kınadı.


Yazar, Camille Kouchner, 2021’de. Kredi… The New York Times için Dmitry Kostyukov

Ayaklanma nihayetinde Fransız aile hayatında dramatik değişikliklere yol açacaktı: kürtaj, doğum kontrolü, hatasız boşanma, evlilik öncesi birlikte yaşama, evlilik dışı doğumlar. Bazı devrimciler daha da ileri giderlerdi. Onlara cinsel özgürleşmenin çocuklukta başlaması gerektiği apaçık göründü. 1977’de Le Monde, yetişkinler ve 15 yaşın altındaki çocuklar arasındaki cinsel ilişkilerin suç olmaktan çıkarılmasını destekleyen seçkin entelektüeller, filozoflar ve psikanalistler tarafından imzalanmış bir açık mektup yayınladı.

Bernard Kouchner bir imzacıydı.

Kouchner, anlatıcıya çocuk ve yetişkin olmak üzere ikili bir ses verir. (Adriana Hunter tarafından yapılan çeviri, ton olarak sadık ve çoğu zaman yaratıcı olsa da, ara sıra Évelyne ışıltısını biraz kaybeder.) Kouchner’in annesinin “kadın özgürlüğünü” çocuk deva’nın üzerine koyduğunu anlıyoruz. Évelyne emzirmekle itilir. Dadılar çocukların devlerini alırken, yetişkinler eşleri değiştirir. Ama Kouchner, annesinin bencilliğine isyan etmemizi istemiyor. Aileleri diğer çocuklar tarafından kıskanılır. “Evinizde herkes ne düşündüğünü söyleyebilir. Çok şanslısın… Asla emir veya ceza olmaz.”

Provence’ta tatil yaptıkları büyük malikanede, çocuklar Mayıs ’68 posterleriyle kaplı bir yatakhanede uyuyorlar. “La familia grande”, her yaz ailenin havuzunda çıplak yıkanmak için toplanan çocuklar, üvey çocuklar, evlatlık çocuklar ve yardımcılardan oluşan geniş klan için üvey babasının adıydı. Takma ad Castro’ya saygı gösterse de, bir başlık olarak Mafya kodunu çağrıştırıyor. omertà.


Kouchner’ın kısa cümleleri ve basit diksiyonu bir çocuğun bakış açısını çağrıştırıyor; ama nesri boşsa, çocukça değil. İkiz erkek kardeşi hariç, ailenin her üyesi tamamen çizilmiştir. Mahremiyetini korumak için kendisine bir takma ad verilir; ayrıca, belki bilinçsizce, onun kişiliğini de silmiştir. Kitaptaki kadınlar erkekleri gölgede bırakıyor ve erkekler onlardan kurtulamıyor gibi görünüyor. Büyükbabasını yalnızca onun bir Maurrassian olduğunu ve ailenin kadınlarına göre “piç” olduğunu biliyoruz. Kendini öldürür. Babası Bernard Kouchner, “asla ortalıkta yoktu. 1975’teki doğumum bunu değiştirecek hiçbir şey yapmadı. Ağabeyiminki de öyle değil.”

İkizler 6 yaşına geldiğinde Évelyne kocasını terk eder. “Ağlamana izin yok” diyor çocuklara. “Böyle çok daha mutluyum.” Ağabeyi ayrılıktan duyduğu üzüntüyü dile getirdiğinde, büyükanneleri onları kaldırımda bırakır ve eve yalnız yürümelerini söyler. Évelyne aynı fikirde: “Aptal çocuklara ya da çocuk karikatürlerine sahip olmam mümkün değil. Boşanmak özgürlüktür.”

Babaları yeniden evlendiğinde, ikizlerin onunla olan ilişkisi daha da zayıflar. Karizmatik Duhamel, genç Camille’in baba şefkatine duyduğu özlemi gidermeye can atıyor: vardır hayatım, yeni hayatım, beklediğim, istediğim. Sizler benim çocuklarımsınız ve dahası.”

Olivier Duhamel, 2016 yılında Fondation Nationale des Sciences Politiques başkanlığına seçildiğinde. Kredi… Stephane De Sakutin/Agence France-Presse — Getty Images

Kitap, ensest suçlamasıyla ün kazanmış olsa da, aynı derecede bir intihar iddianamesidir. Bölüm 2, aynı yedek üslupla anlatılan büyükbabasının ölümüyle başlar. “Tabanca veya tüfekle kafaya kurşunlar. İki, sanırım.”

Bu da özgürlüktü. Annesi ona “Bunu düşünmeyi bırak, kendini öldürmekte kesinlikle özgürdü” dedi.

Onurla Ölme Hakkı Derneği üyesi olan büyükannesi, gönüllü çalışma konusunda korkunç bir hevese sahip. “İsviçre’ye gider ve dingin bir şekilde geri dönerdi.” O ve torunu, “bir saatten fazla havuzda dolaşıyorlar, ikisi de sadece bikini altımızla, göğüsleri çıplak. Kolum onunkilere dolandı, ellerimiz benzer görünen sırtlarımızın arkasında kenetlendi.” Kitaplar, erkek arkadaşlar ve feminizm hakkında konuşuyorlar. Büyükannesi, “Notlarınla gurur duyuyorum ve şimdiden özgürlüğünle de gurur duyuyorum” diyor.


Kouchner, “Büyükannem bundan kısa süre sonra kendini öldürdü” diye ekliyor.

Kitaptaki ikinci cenaze töreni – “büyükannemin kendini öldürme özgürlüğüne saygılarını sunmak için gelen militan, kalbi kırık bir kalabalık.” İntihar, Camille’in annesinde alkolik bir kabuk bırakır. Her gece kendini kör olarak içiyor: “Bu kesinlikle tartışmaya açık değil. Bu benim özgürlüğüm.”

Kitap, döneminin, önce devrimci, sonra burjuva olan, belirli bir tür ayrıcalıklı Fransız ailesinin keskin bir şekilde odaklanmış bir portresidir: cinsel adetleri, güç ve şöhret için susuzlukları, çocuklara verilen ikincil hasar. Kardeşinin ihlali, kitabın ortasında bir cümleyle açıklanıyor: “Beni okşamaya başladı ve sonra biliyorsun…”

Bu noktadan sonra, anlatıcının sesi, bunun ne anlama geldiğini anlamaya başladıkça yaşlanır ve kitap psikolojik bir gerilim filminin özelliklerini alır. İkizler sırrı yıllarca saklıyor. Sonunda, kendi çocuklarının güvenliğinden korkan, suçluluk ve utanç “hidrası” tarafından boğularak, ailelerinin diğer üyelerine, kesinlikle karışık tepkilere güveniyorlar.

Kitap, yasaların en yetişkin sesiyle etkili bir şekilde bitiyor. Camille Kouchner, üvey babasına doğrudan hitap ediyor ve ensestle ilgili Fransız ceza kanununun metnini okuyor. “Bu konuda net olalım” diye yazıyor:


Claire Berlinski, The Cosmopolitan Globalist’in baş editörüdür. Paris’te yaşıyor.


THE FAMILIA GRANDE, Camille Kouchner tarafından | Çeviren Adriana Hunter | 214 s. Diğer Basın. | 24 dolar.
 
Üst